Alt

Janvārī un februārī dažādās Latvijas pilsētās notiks Mārtiņam Freimanim veltīti koncerti, kuros Mārtiņa draugi kopīgi dalīsies dziesmās, dzejā un atmiņās par Mārtiņu. Koncertu sērijai dots nosaukums „[Ie]vērojot klusumu” un tā risināsies no 27. janvāra līdz 7. februārim.

„Liela un pompoza lielkoncerta vietā šogad esam iecerējuši doties ceļojumā pa Latviju, kur koncertu apmeklētāji tiks aicināti gan kopīgi ar Mārtiņa draugiem vienoties dziesmās, gan ieklausīties viņa rakstītajās dzejas rindās, noskatīties Arvīda Krieva dokumentālo filmu „Dzīve kā košums”, atcerēties ar Mārtiņu kopā piedzīvotus notikumus un vienkārši pabūt kopā”, stāsta Mārtiņa Freimaņa fonda dibinātāja Maija Kalniņa. Dažādu pasākumu sērija notiks desmit dienas - no 27.janvāra, dienas, kad Mārtiņu zaudējām līdz viņa dzimšanas dienai - 7.februārim.

Mārtiņam veltītais pasākumu cikls iesāksies kinoteātrī KSUNS, kurā tiks atvērta Mārtiņa labāko dziesmu nošu grāmata - apjomīgs 200 lpp darbs, kurā atlasītas un klavierēm un ģitārai aranžētas Mārtiņa populārākās dziesmas. Grāmatu sastādījis tuvs Mārtiņa Freimaņa draugs un grupas Tumsa taustiņistrumentālists Normunds Kalniņš un, to izdod MicrecPubishing sadarbībā ar Mārtiņa Freimaņa fondu.Pēc grāmatas atvēršanas kinoteātrī tiks demonstrēts arī grupas „Tumsa” 13.gadu jubilejas koncerts.

„[Ie]vērojot klusumu” tikšanās un akustiski koncerti notiks Ādažos, Jēkabpilī, Madonā, Valmierā, Siguldā, Ogrē un Skrundā – katrā no tiem tiks demonstrēta Arvīda Krieva dokumentālā filma „Dzīve kā košums” par Mārtiņu Freimani un grupu Tumsa, uzstāsies Mārtiņa tuvākie draugi, būs arī Freimaņa fotogrāfiju izstāde un viņa dzejas lasījumi.Katrā no pilsētām izpildīt Mārtiņa mūziku aicināti arī vietējie mākslinieki.

Koncertu sērija noslēgsies 7. Februārī, Mārtiņa dzimšanas dienā, ar vērienīgām svinībām Liepājas Olimpiskā centra Rožu zālē, kurā uzstāsies gan grupa „Tumsa”, gan visi Freimaņa draugi - Lauris Reiniks, Kārlis Būmeisters, Emīls Balcers, Emīls Dreiblats, Olga Rajecka, Māra Upmane – Holšteina, Aija Andrejeva, grupas Putnu Balle, PeR, Blitze, The Capybaras, Crazy Dolls, Tumsas vijolnieces un citi.

Biļetes pieejamas „Biļešu paradīzes” tīklā un http://www.bilesuparadize.lv Katra nopirktā biļete ir ziedojums Mārtiņa Freimaņa fondam.

Informācija par fonda darbību atrodama mājaslapā http://www.mff.lv

Alt

Pērnā gada nogalē leģendārās latviešu rokgrupas Līvi līderis un dziesmu autors Ainars Virga publicēja savu jauno dziesmu "Es nevaru bez tevis dzīvot", kura tika ierakstīta piedaloties grupas „Dzelzs vilks” bundziniekam Mārcim Jundzim. Tagad, sākot jaunu gadu, Ainars piedāvā jaunu dziesmu ar zīmīgu nosaukumu "Sāc visu no jauna". Šī ir viena no retajām dziesmām, kurām Ainars ir rakstījis gan mūziku, gan tekstu, un tas ir stāsts par kādu personisku attiecību beigām. Un beigas, kā zināms, ir arī kaut kā jauna sākums. Dziesmas tekstam sekot līdzi iespējams dziesmas speciālajā video versijā, kas publicēta MicRec pficiālajā YouTube kanālā. 

Dziesma ierakstīta sadarbībā ar producentu Artūru Palkeviču Rīgā, studijā „Sound Division” . Bungu partiju iespēlējis Virga Hard Orchestra bundzinieks Edgars Šmiukšis. Ierakstā piedalās arī ģitārists Andrejs Meļņikovs. Papildus vokālu ierakstījis arī Ainara dziesmu cienītājs un dziedātājs Jānis Buķelis. Dziesmas Mp3 lejupielādējams portālā Doremi.lv.

Ainars Virga: „Šo dziesmu rakstot, es daudz ietekmējos no Dave Matthews Band un tā veida kādā viņš raksta mūziku un pauž savu stāstu. Tikai šis ir mans stāsts.”

Foto: Jānis Deinats

Alt

Mūziķis Lauris Reiniks, kurš nesen ar lieliem panākumiem aizvadīja savu krāšņo Ziemassvētku koncertšovu Arēnā Rīga, gada nogalē ir saņēmis patīkamas ziņas arī no mūsu kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas. Viņa komponētās dziesmas “Sirds Sadeg Neparasti” lietuviešu un igauņu versijas ir iekļuvušas gada populārāko dziesmu augšgalā kaimiņvalstu radiostacijās. 

Lietuviešu versija “Širdis Sudegus Tyliai”, kuras video klips divu mēnešu laikā sasniedza vairāk kā 1 miljonu skatījumu interneta vietnē YouTube, ir ierindojusies 5. vietā gada Top100 populārajā lietuvas komercradio“Radiocentras”. Interesanti, ka gada populārāko dziesmu augšgalā ir tikai viena dziesma lietuviešu valodā, un to izpilda latvietis. 5 populārāko dziesmu vidū ir tādi izpildītāji kā Robijs Viljamss, Kriss Brauns un Rihanna, bet Laura fani no Lietuvas priecājas, ka mūziķis ir izkonkurējis gan pašmāju mūziķus, gan pasaules megahitu “Gangnam Style”, kurš ir atrodams 32. vietā.

http://rc.lt/dienorasciai/irasas/2012-m-radiocentro-top-100

Arī Igaunijā ikgadējā gada aptaujā radio stacijā “Elmar”, kur skaņdarbus vērtē gan eksperti, gan klausītāji, dziesmas igauņu versija “Süda vaikselt närbub” ierindojās augstajā 5. vietā. Topa augšgalā atrodami šobrīd aktuālākie Igaunijas mākslinieki, tādi kā Shanon, Pohja-Tallinn, bet 1.vietu ieguva Otts Leplands ar dziesmu “Kuula”, kas pērn veiksmīgi pārstāvēja Igauniju Eirovīzijas dziesmu konkursā. Aptaujas noslēguma radījumā vadītāji neslēpa pārsteigumu un prieku, ka jau ar trešo dziesmu latviešu dziedātājam ir izdevies iekarot igauņu klausītāju sirdis un nokļūt tik augstu gada vērtējumā, izkonkurējot pašmāju hitus. Iepriekš Igaunijā ar panākumiem startēja “Es skrienu” un “Pasakā” versijas – “Ma jooksen” un “Linnamuinasjutt”.
http://www.elmar.ee/index.php?pid=4&lang=1&nid=644

“Es esmu ārkārtīgi priecīgs par šo faktu un pateicīgs saviem klausītājiem Igaunijā un Lietuvā. “Sirds sadeg neparasti” pirms 10 gadiem ieguva visas lielākās mūzikas balvas Latvijā, bet nu tā ir pierādījusi, ka mūzikai nav valodas un ja tā ir laba dziesma, tā uzrunās un aizkustinās klausītājus jebkura valodā. Un man joprojām ir nedaudz nereāla sajūta, kad koncertos Igaunijā un Lietuvā publika dzied manām dziesmām līdzi un uztver tās kā savējās. Tā ir fantastiska sajūta”, atzīst Lauris.

Šobrīd Lauris Reiniks atpūšas pēc muzikāli saspringtās gada nogales un apsver iespēju drīzumā atgriezties TV ekrānos šova vadītāja lomā.

Videoklipi.

Širdis Sudegus Tyliai

Süda vaikselt närbub

Alt

Jau pirmdien, 24.septembrī, valsts oficiālajā brīvdienā VEF Kultūras pilī ar ģenerālsponsora “Organiq” atbalstu izskanēs Maestro Raimonda Paula, solistes Kristīnes Prauliņas un spožā Latvijas Radio Bigbenda koncerts “Kontrasti” ar melodijām par latviešiem un skaisto Latviju gaidāmo valsts svētku noskaņās.

Koncerta programmā iekļautas gan Maestro un Guntara Rača kopīgi radītās dziesmas no maijā klajā nākušā albuma “Kontrasti”, gan labi zināmas melodijas no iepriekšējā Prauliņas kopdarba ar Maestro un Raču – ierakstu albuma “Melns ar baltu”, kā arī vairāki Maestro solo skaņdarbi, kā “Depresija” un “Kādas pilsētas ugunis”.

Raimonds Pauls: “Kristīne ir ļoti izaugusi kā dziedātāja. Man šķiet, ka dziesmas un ieraksts ir izdevies, jo strādāt ar Latvijas Radio bigbendu ir bauda. Tam ir ļoti augsts profesionālais līmenis, un domāju, ka šis ir labi padarīts darbs.”

Jaunās dziesmas no albuma “Kontrasti” ar Guntara Rača vārdiem reizēm tiek dēvētas par “mīlestības vēstulēm Latvijai”. Viens no lielākajiem hitiem “Kamēr tev ir mīla” pagājušajā gadā iekļuvis Muzikālās bankas 15 vērtīgāko dziesmu sarakstā, bieži radio ēterā skanējušas arī “Strauts un jūra”, “Veca mīlestība nerūs” un “Kamēr Latvija būs”. No Kristīnes Prauliņas debijas albuma izskanēs tādas iemīļotas dziesmas kā “Melns ar baltu”, “Kad esmu viena”, “Sahāra” un citas.

Kristīne Prauliņa "Melns ar baltu"

Guntars Račs: “Es esmu ļoti gandarīts par rezultātu un pašam šķiet, ka jauno dziesmu stāsti ir izdevušies, bet Kristīne pa šo laiku, starp šiem diviem albumiem, ir ieguvusi jaunu spēku, pieredzi un nopietnu briedumu, kļūstot par šī brīža labāko dziedātāju šavā žanrā.”

Kristīne Prauliņa: “Maestro rokraksts ir nerimstoša enerģija, ar kādu viņš ģenerē arvien jaunu mūziku un idejas. Iespēja būt kopā ar Latvijas Radio Bigbendu, muzicējot koncertos un ikdienā, ir liela dzīves svētība. Kopā ar mūziķiem centāmies katrai dziesmai izstrādāt melodijai, domai un muzikālajam tekstam atbilstošu noskaņu. Ļoti priecājos, ka šī kopā būšana ir ieskaņota un nu tai būs pamatīgs vēsturisks apliecinājums!”

Koncertā VEF Kultūras pilī būs iespēja iegādāties  jauno albumu par īpašu cenu. Pēc koncerta – autogrāfu sesija kopā ar Kristīni Prauliņu, Guntaru Raču un Maestro Raimondu Paulu. Biļetes uz albuma “Kontrasti” prezentācijas koncertu 24.septembrī plkst. 19:30 VEF Kultūras pilī pieejamas Biļešu servisa kasēs un internetā.

Kristīne Prauliņa, Raimonds Pauls un Latvijas Radio bigbends "Strauts un jūra"

Alt

Šī gada 24. augustā uguns nelaime skāra dzejnieka Eduarda Veidenbauma memoriālo muzeju Priekuļu novada Kalāčos. Pilnībā nodegusi dzejnieka leģendām apvītā pirtiņa.

Šī nelāgā ziņa sasniedza arī grupas “bet bet” dalībniekus, kuri sazinājās ar “Kalāču” muzeju un piedāvāja palīdzību organizējot labdarības koncertu, kuram dots nosaukums “Par spīti grūtiem laikiem”, un kas notiks šī gada 30. Septembrī, Priekuļu novada Liepas kultūras namā.

Guntars Račs: “Šoreiz nekādi nevarēju palikt vienaldzīgs, jo tieši Veidenbaums un viņa dzeja ir mans jaunības laika iedvesmas avots. Dzejnieks, kura dēļ arī es pats sāku rakstīt. Un ir dzejas dienu laiks. Domāju, ka mēs varētu dot iespēju vēl 2 -3 māksliniekiem sniegt kādus nelielus priekšnesumus. Ceru, ka atsauksies tādi, kam šī lieta patiesi sāp.

Ņemot vērā, ka laika apstākļi nav prognozējami, pasākums notiks netālu esošajā kultūras namā un apskaņošanas izdevumus segs pati grupa. 

Koncerta sākums 12.00, kaut pasākuma beigu laiku ir grūti paredzēt, tas varētu būt ap 15.00. Šobrīd jau zināms, ka piedalīsies arī  igauņu dzejnieks Contra, kurš tulkojis Veidenbaumu igauņu valodā un, uzzinājis par nelaimi un gaidāmo koncertu, pats pieteicās piedalīties.

Kā pastāstīja muzeja vadītāja Tamāra Kurzemniece, tad grūtajā situācijā, kāda ir izveidojusies Eduarda Veidenbauma memoriālajam muzejam, kurš pēdējā laikā atdzimst un ieguvis jaunu elpu, lieti noderētu sabiedrības atbalsts, jo nodegusī pirtiņa ir tikai viena no muzeja problēmām.

Ieeja pasākumā būs par ziedojumiem, kas tiks nodoti Eduarda Veidenbauma memoriālā muzeja “Kalāči” atbalstam un nodegušās pirtiņas atjaunošanai.

Grupa “bet bet” aicina jau tagad Eduarda Veidenbauma talanta cienītājus ziedot savu artavu nelaimes seku novēršanai.

Rekvizīti:

Priekuļu novada pašvaldība

Reģ. Nr.: 90000057511,

Ziedojumu konts LV20TREL9802111010000,

Ed. Veidenbauma memoriālais muzejs Kalāči

 

Alt

Grupa jau no šī gada sākuma bārsta piparus un sāli sakot, ka šis gads viņiem būšot īpašs un pārsteigumiem bagāts. Izskatās, ka puiši vārdu ir turējuši! Maija mēnesī viņi modās ar dziesmu “Pavasaris”, tad vasaras sākumā sociālajos tīklos mācīja pagatavot “Valmieras salātus”. Skaistā vasara paskrēja nemanot un augusta beigās nāca klajā “Tiek pielādēts un šauts” video klips un visbeidzot, rudens, kad jaunais albums “Sāls un Pipari” oficiāli ir klāt!

Stāsta grupas dalībnieki: “Ja atklāti, mums ir liels lepnums par padarīto darbu. Tas viss nenāca viegli. Nav noslēpums, ka ikdienas solis paiet kopā ar ģimenēm, atbildīgie dienas darbi paņem savu, tomēr mēs atradām laiku un strādājām, jo uzticība dzīvai ROCK mūzikai un pārliecībai, ka esam priviliģēti to spēlēt un attīstīt Latvijā, mums neļauj tā vienkārši apstāties. Liels paldies Reinim Kārkliņam, kurš palīdzēja un izvilka mūs ārā no ierastās komforta zonas un motivēja pastrādāt vairāk sesiju nometnēs, tas viss beigās rezultējās tā, kā šobrīd jūs to dzirdat. Nebaidāmies atzīt, ka šī ir enerģiskākā un slīpētākā plate līdz šim. Paldies mūsu ģimenēm un senajam draugam Guntaram Račam, kas palīdz to visu nest tālāk un plašāk. Rekomendējam klausīties skaļi - Rock ‘n’ roll!

Albumā ir apkopotas 12 enerģiskas dziesmas latviešu valodā, kuras varēs klausīties populārākajās mūzikas straumēšanas vietnēs, kā arī iegādāties CD formātā grāmatnīcās un mūzikas ierakstu veikalos. Dziesmu tekstu autori: Niks Jaunzems; “Gramatika” – Ane Mone; “Palīgā Sauciens”  - Didzis Ligers, “Tuksnesis smilšu kastē” – Mikus Frišfelds.. Skaņu režisors / Mikss: Reinis Kārkliņš. Skaņas pēcapstrāde: Lomiks (Hodila Records). Albuma dizains: Elīna Jaunzeme.

Aicināti visus uz jaunā albuma prezentācijas koncertu 19. oktobrī, koncertzālē “Valmiera”. Tava biļete atrodas šeit: https://www.bilesuparadize.lv/lv/events/event/66390

Grupa “Age of Stones” ir garāžas rock’n’roll  grupa no Valmieras, kuras darbības pirmsākumi meklējami jau deviņdesmito gadu beigās, taču oficiāli grupa ir dibināta 2001. gadā. Grupas dalībnieki ir seni draugi jau kopš agras bērnības. Grupas dalībnieki: Niks Jaunzems (balss, ģitāra), Artis Ābele (bungas), Valts Jakubovičs (ģitāra), Jurģis Priedītis (bass). Grupas diskogrāfija:  “Sapņojiet” Raibā Taureņa ieraksti / MICREC (2006); “Goin’out” AOS (2007), “Slaido Blondīņu Cirks” AOS (2010). Uzzini vairāk: https://www.facebook.com/ageofstones/

 

Alt

Autores Daigas Mazvērsītes jaunākā grāmata “Mans draugs – Mārtiņš Freimanis” nāca klajā 28. augustā, un tās izdošana tika atzīmēta ar tāda paša nosaukuma sirsnīgu koncertturnejas atklāšanas koncertu “Dzintaru koncertzālē”. Jau izdošanas dienā Daiga pacietīgi sniedza autogrāfus vairākiem simtiem grāmatas jauno īpašnieku, katram veltot laiku, lai grāmatas eksemplāros ierakstītu kādus īpašus vārdus.  Visbiežāk citējot pašu Mārtiņu un ierakstot – “Viņš no mums ir aizlidojis...”. Un tas nav nejauši, jo tāds bija sākotnēji iecerētais grāmatas apakšvirsraksts.  

Šī nedēļa sākās ar jaukām ziņām no grāmatnīcām, jo, apkopojot pagājušās nedēļas pārdošanas datus, izrādījies, ka jaunā grāmata ir bijusi pagājušās nedēļas pati, pati pieprasītākā grāmata izdevniecības “Zvaigzne ABC” grāmatu tirdzniecības tīklā. Jāņa Rozes grāmatnīcās grāmata ir otrajā vietā, bet grāmatnīcā “Valters un Rapa” – trešā pieprasītākā. Viss kā paša Freimaņa dziesmā “Viens...divi...trīs...”.

Jaunajā grāmatā iespējams izsekot līdzi pāragri aizgājušā dzejnieka un mūziķa Freimaņa dzīvesstāstam, uzzināt daudzus biogrāfiskus faktus un kolēģu un draugu atmiņu stāstus. Grāmata papildināta arī ar plašu foto materiālu no bērnības laika līdz pat mūziķa slavas pilnbrieda laikam. 

Grāmatas autore ir spējusi ļoti precīzi restaurēt daudzas Mārtiņa dzīves epizodes, to atzinuši visi, kas palīdzēja piedalīties grāmatas tapšanā izstāstot savu stāstu, un visi, kuri grāmatu jau izlasījuši.

Mārtiņam bija ļoti svarīgi atrasties uzmanības centrā un gūt panākumus. Netiešā veidā tas viņam ir izdevies arī šobrīd, ar šīs grāmatas palīdzību.

Grāmata pieejama visās grāmatnīcās un pasūtāma MicRec mājaslapā www.micrec.lv.

Alt

Šī gada aprīlī un jūnijā tika publiskoti pirmie divi singli no topošā Normunda Rutuļa solo albuma, kurā būs apkopotas 12 jaunas maestro Raimonda Paula dziesmas. “Man nav žēl (Dziesma par Ērikonkuli)” un “Atskrien raiba dievgosniņa” ir pieprasītas Normunda koncertos, tāpēc tās ir kļuvušas par pamatrepertuāra sastāvdaļu.

Tuvojoties jaunam mācību gadam Normunda radošā komanda un arī liela daļa sociālajos tīklos veiktās aptaujas dalībnieku ir izlēmuši, ka nākamajai šajā sarakstā ir jābūt, gandrīz vai tautas dziesmai – Punktiņš, komatiņš.

Normunds Rutulis: “Dziesma darba nosaukums bija “Dziesmiņa dancošanai”, tomēr asociācijas ar slaveno latviešu tautas dziesmu un tik ļoti enerģiskais aranžējums deva mums impulsu izmantot nosaukumā punktiņu un komatiņu. Kopā ar Maestro klausoties šo dziesmu, viņš noteica: “Nu, atkal tautai būs viens lecamais gabals! “

Raimonds Pauls: “To jau tautai arī vajag – lipīgs meldiņš, vienkārši vārdi un dancošanai piemērots ritms. Šajā dziesmā tas viss ir.  Mūsdienās to droši var saukt par labu šlāgeri. Lai iet tautās un uz palikšanu!“

Lotars Lodziņš un Jānis Kalve: “Galvenās aranžējumu idejas nāca ātri un viegli un darba procesā, aktīvi iesaistoties pašam Normundam, viss ātri nostājās vietās. Atlika tikai balss ieraksts un miksa process. Šis ir kārtējais labais piemērs vienkāršai, bet lipīgai dziesmai. Vienkāršiem vārdiem sakot – tas ir hits!“

Jaunā albuma ierakstos savu roku pielikuši arī taustiņinstrumentālists Kārlis Indrišonoks, mūziķis Normunds Jakušonoks, dziedātājas Rūta Dūduma un Anmary, kā arī repa meistars Mixmaster AG.

Albums klajā nāks 2019.gada pavasarī, kam sekos koncerttūre tā paša gada septembra un oktobra mēnesī.

Alt

Draudzīgā, sirsnīgā atkalredzēšanās priekā Dzintaru koncertzālē otrdienas vakarā pulcējās mākslinieka Mārtiņa Freimaņa draugi, laikabiedri un mūzikas cienītāji, lai piedzīvotu Daigas Mazvērsītes veidotās biogrāfiskās grāmatas par Freimani atvēršanu un izbaudītu viņa radītās dziesmas populāru mūziķu izpildījumā koncertā “Mans draugs Mārtiņš Freimanis”.

Restorānā “Maestro” ar grupas “Līvi” dalībnieka Guntara Mucenieka radīto noskaņu mūziku tika atvērta Mazvērsītes veidotā biogrāfiskā grāmata, kurā var iepazīties ar Freimani atmiņu stāstos un fotogrāfijās no viņa bērnības līdz pat pēdējam elpas vilcienam.

Grāmatas izdevējs Guntars Račs stāsta: “Mārtiņš Freimanis jeb vienkārši Freimis, kā viņu dēvēja tuvākie draugi, bija kā spilgta komēta. Atlidoja, apžilbināja un pārvērtās zvaigžņu putekļos, kas tagad izkaisīti pa visu plašo pasauli, un ik pa brīdim atkal atmirdz, un atgādina par sevi. Caur dziesmām, atziņām, dzejoļiem, seriāliem, filmām un koncertierakstiem. Jaunā biogrāfiskā grāmata ir lielisks izziņas avots ne vien tiem, kurus interesē Mārtiņa Freimaņa dzīves fakti, bet arī latviešu populārās mūzikas aizkulises deviņdesmitajos gados un gadsimtu mijā. Mūziķi dzīvo tik ilgi, cik ilgi dzīvo viņu dziesmas. Izskatās, ka Mārtiņš Freimanis būs mūžīgs.”

Jau vairākas nedēļas iepriekš pilnībā izpārdotajā koncertā valdīja sirsnīga un emocionāla atmosfēra gan skatītāju, gan dalībnieku vidū. Dzintaru koncertzālē izskanēja lielākā daļa no jūnijā klajā nākušā veltījumu albuma “Mans draugs Mārtiņš Freimanis”, kā arī daudzi citi Freimaņa hiti un mazāk zināmas dziesmas līdz šim vēl nedzirdētos izpildījumos.

Uz skatuves ar savām Freimaņa dziesmu versijām kāpa tādas grupas kā “Līvi”, “Refleksija”, “Rīgas Modes”, “Z-Scars” un “Putnu Balle”, kuras dalībnieks Valters Frīdenbergs ar savu iznācienu publikā izsauca īpašus aplausus un emocijas. Kopā ar Jāņa Strazda pavadošo grupu un saksofonistu Zinti Žvartu, daudzveidīgos solo, duetos un trio Freimaņa melodijas izdziedāja arī Lauris Reiniks, Aija Andrejeva, Katrīna Bindere, Madara Grēgere, Gatis Mūrnieks, Andris Ērglis, Olga Rajecka, Kārlis Būmeisters, Ralfs Eilands.

Projekta “Mans draugs Mārtiņš Freimanis” virsmērķis ir līdzekļu vākšana multifunkcionālam bērnu paliatīvās aprūpes centram, kuram dots Freimaņa dziesmas nosaukums “Sapņu tilti”. Pēc tuvākas iepazīšanās ar šī centra būtību liela daļa apmeklētāju labprāt ziedoja līdzekļus mērķa sasniegšanai. Ziedojumi tiks vākti arī visos turpmākajos tūres koncertos. Plašāka informācija: www.palliative.lv

Koncerttūre “Mans draugs Mārtiņš Freimanis” ar diviem koncertiem viesosies 22.septembrī Liepājā, 14.oktobrī Tukumā, 3.novembrī Jelgavā, 10.novembrī Aizputē, 30.novembrī Valmierā, 8.decembrī Rēzeknē un 11.decembrī Rīgā.

Alt

Mūziķis Kārlis Būmeisters, godinot sava vectēva simto atceres gadu, apkopo un izdod padomju disidenta, zinātņu kandidāta, sociāldemokrāta, zinātniskās literatūras autora un mācībspēka  Jura Būmeistera piemiņas dzejas grāmatu, ieskaņojot arī sevis komponētu dziesmu ar vectēva vārdiem.

Kārlis Būmeisters - Kļūdījusies sirds (Official audio)

Pirmo reizi izdotajā darbā apkopoti Jura Būmeistera (1918-2000) dzejoļi, sākot no astoņpadsmit gadu vecuma neatkarīgas Latvijas trīsdesmitajos gados, vēlāk kara, okupācijas laikā un noslēdzot ar dzeju, kas rakstīta apcietinājumā astoņdesmitajos gados bēdīgi slavenajā “gulagā” Perm36, kurā Būmeisters izcieta sākotnēji piespriestu 15 gadu brīvības atņemšanu par “dzimtenes nodevību”, spiegošanu, sadarbību ar ārvalstu aģentiem un neatļautām valūtas operācijām.

“Viss dzīvē izlīdzināts tiek

Un rit pa lielu loku –

Cik prieka kādreiz dvēselei,

Tik – kādreiz moku”

“Mans vectēvs, kuru man bija tā laime iepazīt un zem kura klusās, mīlošās delnas bija iespēja izaugt līdz trīspadsmit gadu vecumam, viņš, reiz dāvinot man necili izdrukātu mazu viņa dzejas blociņu, ierakstīja šādu novēlējumu ”Dēļiņ, krāj, kop un vairo skaisto”.  Ir pagājuši 20 gadi kopš tās dienas, un patiesi nespēju aptvert, cik gan pārlaicīgs, sevi papildinošs un reizē sevi noslēdzošs vēstījums ir apslēpts šajos vienzilbes vārdos – krāt, kopt, vairot. Tā vien ir sanācis, ka gluži neapzināti visu savu dzīvi kā mūziķis, acīmredzot, to arī esmu savā ziņā darījis. Taču šim vēlējumam patiesais gods tiek atdots šodien, kad varu kopt viņa skaistumu, viņa dzīves dzejas, sajūtas, mulsumu, sāpes, mīlestību pret tuvāko un savu zemi, izteiktu tā, lai to saprastu tie, kam jāsaprot. Šāda kaluma vīri un sievas ir tie, kas zem okupācijas akmens “sibīrijās” un tepat ir azotē sargājuši, lolojuši mūsu valsts un pirmās neatkarības pavedienus, lai tos kādam nodotu. Man sažņaudzas sirds, domājot par to, cik daudziem tas nav izdevies.” norāda Kārlis Būmeisters.”

Zāle nolīkst.

Jauna sprauksies dzietos.

Vecais jaunam cenšas dot, kā bij’,

Lai tad, veidojoties jauno domu spietos,

Jaunais paceltos līdz pašai debesij!

 

 “Šī bija mana Latvijas simtgades apņemšanās. Izoderējot radinieku atvilktnes, bēniņus, zudušas pierakstu burtnīcas un atrastās vēstules no apcietinājuma, šogad veicu garāko un vērtīgāko sarunu ar savu vectēvu. Atšķirībā no bērnības es šoreiz klusēju, runāja vairāk viņš.”

Grāmatas atvēršanā dzejnieks un draugs Uldis Bērziņš prezentēja Jurim Būmeisteram veltītu dzejoli, uzsverot, ka Būmeistera dzeja ir klasiska, patiesa un nevainojama.

160 lapaspušu piemiņas grāmatā apkopota Jura Būmeistera dzeja, oriģinālo pierakstu krāsaini attēli, fotogrāfijas, kā arī noslēdzoši –  Jura Būmeistera vēstules ģimenei no apcietinājuma gadiem Sibīrijā.

Grāmatas izdevējs: Kārlis Būmeisters, dizains: Artūrs Tigulis.