Alt
05.07.2018

Atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, Izdevniecība MicRec centusies apzināt un apkopot vienā nošu grāmatā tās dziesmas, kuras latviešiem bijušas nozīmīgas jau tad, kad valsts tika dibināta, un ir nozīmīgas arī tagad, kad svinam svētkus.

Šajā grāmatā atradīsiet pazīstamākās latviešu tautasdziesmas, ziņģes un šlāgerus - “Pūt vējiņi”, “Še, kur līgo priežu meži”, “Dzīvīte, dzīvīte”, kā arī mūsdienu komponistu tautā iemīļotas melodijas, tostarp, no Raimonda Paula plašā dziesmu krājuma, sākot ar “Mēmā dziesma”, “Viss nāk un aiziet tālumā” un beidzot ar “Kāpēc man dziedāt svešu dziesmu”, “Dāvāja Māriņa” un “Manai Dzimtenei”. Grāmatā iekļautas arī Zigmara LiepiņaZibsnī zvaigznes aiz Daugavas”, Mārtiņa BraunaSaule, Pērkons, Daugava”, Imanta KalniņaLilioma dziesma”, “Prāta vētras” “Lidmašīnas” un KauperaMana dziesma”, Ulda Stabulnieka Tik un tā”, Ainara VirgasOzolam” un “Dzimtā valoda”, Laura Reinika “Es skrienu” un “Sirds Sadeg neparasti”, Jāņa Groduma ziņģes, Ērika Ķiģeļa “Zīlīte” un daudzu, daudzu citu autoru pašas populārākās dziesmas. Izdevēji turpina darbu un drīzumā klajā nāks arī grāmatas otrā daļa, ar tik pat populārām dziesmām, kuras radījuši latviešu izcilākie komponisti un dzejnieki.

Ir grūti pārvērtēt dziesmu nozīmi latviešu kultūrā. Kādam dziesma sniedz mierinājumu, citam tā ir kā iedvesmas avots, vēl kādam tā ir jautra izklaide, bet citiem tā ir dzīves neatņemama sastāvdaļa.  Lai atceramies latviešu strēlniekus un viņu dziesmu pūru, lai atceramies leģionārus un trimdiniekus. Lai atceramies padomju okupācijas laikus, kad ar dziesmu zemtekstiem, tika pateikts daudz vairāk nekā izlasīts oficiāli atļautajās grāmatās. Lai atceramies dziesmoto revolūciju, kad dziesmas bija mūsu karogi. Visos laikos latvietim kā ceļamaize ir bijusi kāda dziesma.

Šajā krājumā atrodamās dziesmas ir radījuši mūsu senči un arī laikabiedri. Daudzu vārdi ir zuduši laikmetu griežos, dažas no dziesmām latvieši ir aizguvuši no brāļu tautām un pieradinājuši savām vajadzībām un apstākļiem. Lielākā daļa no šajā grāmatā atrodamajām dziesmām vairs neprasa komentārus, un mēs tās varam nodziedāt uzreiz, tiklīdz kāds iesācis pirmo rindiņu. Daļa ir tādas, kuras izpildot, lieti noderēs šī grāmata.

Bet tiem, kuri vēl nezina nekā par mūsu bagāto dziesmu pūru, šīs būs labs ievads dziesmu izziņu ceļā.

Izdevniecības izdotajā populāru latviešu dziesmu nošu grāmatu sērijā, šī ir jau 16. grāmata. Līdz šim izdoti tādu autoru kā Raimonds Pauls, Guntars Račs, Uldis Marhilevičs, Mārtiņš Freimanis, Lauris Reiniks un grupu “Prāta vētra” un “Līvi” dziesmu apkopojumi. Ļoti populāri ir 2 bērnu dziesmu apkopojumi, latviešu tautasdziesmu izlase un Ziemassvētku dziesmu izlases. Ar pilnu grāmatu sarakstu varat iepazīties MicRec mājaslapā. https://goo.gl/RN8tU3.

Notis grāmatai “100 vispopulārākās latviešu dziesmas” izdošanai sagatavoja: Rūdolfs Bērtiņš, Edgars Silacērps, Juta Bērziņa, Jēkabs Ozoliņš u.c.

Vāka foto: Ksenija Toječkina. Dizainu veidoja mākslinieks Guntars Ošenieks.