Alt
27.09.2012

Ak, cik skumjš rudentiņš latviešu mūzikai. Tikko mūs pameta Alnis Zaķis un tagad arī lieliskais un neatkārtojamais komponists Uldis Stabulnieks. Redz, kur abi vēl kopā uz zemes.

Esmu pateicīgs šim laikam, ka man bija iespēja dzīvot vienā laikā ar šiem kungiem un ar Uldi arī kopā mazliet pastrādāt un parunāt par dzīvi.

Ar Dievu, Uldi!

Guntars Račs un Mikrofona ieraksti kolektīvs

PAR ULDI:

Uldis Stabulnieks – komponists, pianists un dziedātājs ar profesionāla kordiriģenta diplomu kabatā (1963. gads, Latvijas konservatorija, kur papildina arī zināšanas kompozīcijā). Rīdzinieks, centra puika.

 Lūk, fakti, kas izveidojuši Mākslinieku un viņa mūzikas valodu. Valodu, kas neļauj Uldi sajaukt ne ar vienu citu latvieti, kura mūža devums jau ir un arī turpmāk tiks iemūžināts albumu sērijā “Latviešu populārās mūzikas klasika”.

Tieši “populārā” mūzika, jo ārpus tās ir Ulda dziesmas bērniem un kora mūzika (pats savulaik dziedājis leģendārā AVE SOL pirmajā sastāvā). Arī kino mūzika. Jāatgādina komponista sadarbība divās filmās ar režisoru J.Streiču, kā arī mūzika A.Epnera kādreiz tik aktuālajai filmai “Četri meklē miljonu”.

Nedaudz “ārpus” ir arī IMPROVIZĀCIJA – komponista lielā mīlestība kopš Dārziņskolas laikiem. Un cik tur tālu līdz džeza mūzikai. Karavīru ansambļa ZVAIGZNĪTE džeza kvartets (G.Rozenbergs – trompete, U.Stabulnieks – klavieres, V.Eglītis – kontrabass un D.Beķeris – sitamie instrumenti) – 1967. gada Tallinas džeza festivāla diplomands, arī Polijas džeza federācijas balvas ieguvējs.

Improvizācija ir arī pianista darbs teātros. Sekas? Vispirms mūzika amatierteātriem (Tautas teātriem), pēcāk arī profesionālajiem. Pirmais starp tiem Valmieras teātris un mūzika E.Freiberga režisētai izrādei “Aug buciņš, lauž radziņus” (Dziesmiņas par buciņu, diplomātiju un jokiem). Mūzika Leļļu teātrim (šai albumā “Alibeka” no “Dekamerona”), muzikālā komēdija “Svētki daudzskaitlī” (dziesmas “Ananās” un “Miera Mika” ar leģendāro latviešu aktieri Ēvaldu Valteru). Arī mūzika Dailes teātra kursa diplomdarbam “Orfejs” (“Zvaigžņu laiks”).

Improvizācija – tās ir dziesmas A.Čaka dzejas izrādei, ko komponists veidoja kopā ar aktrisi D.Klētnieci. Viena vakara projekts, kuram bija lemts ilgs mūžs. “Rīgai, Ielām, Latviešu strēlnieka dziesma…, Marijas iela” – Čaks, Stabulnieks, klavieres un tikai ieraksta brīdī fiksēta improvizācija. Skaņās atplaukušas divu Rīgas apdziedātāju dvēseles.

Savādāks dvēseles lidojums ir pirmajā latviešu blūzā “Miglas blūzs”.

Savukārt populārās mūzikas “iekšpusē” ir U. Stabulnieka vadītais ansamblis (vēlāk TIP TOP ) Latvijas filharmonijā 70. gadu vidū ar zvaigžņoto duetu Vilcāne – Grīnbergs (dziesmas “Margarita” un “Zirgu tirgus”). Pirms un pēc tam – pianista pienākumi Radio bigbendā.

1981. gada MIKROFONA aptaujā funkcionāriem, partijai un valdībai kā milzu atvieglojums dziesmai “Tik un tā” tikai 2. vieta. Kompozīcija ar stingru un noteiktu stāju, kas tik raksturīga visai Ulda Stabulnieka daiļradei.

Gunārs Freidenfelds  2002.gadā

2002.gadā kompānija „Mikrofona ieraksti” izdotd komponista šobrīd vienīgo pieejamo dziesmu izlasi „ Tik un tā” CD formātā. Tajā iekļautas sekojošas dziesmas oriģinālajās versijās:

1.  Tik un tā /M. Zālīte/                                                                     

2.   Ejot cauri rudziem /R. Berns/atdz. O. Zaķis                              

3.   Varbūt /G. Godiņš/                                                                      

4.   Rīgai /A. Čaks/                                                                       

5.   Ielām /A. Čaks/                                                              

6.   Latviešu strēlnieka dziesma latviešu meitenei /A. Čaks/             

7.   Atdzimšana / A. Čaks/                                                   

8.   Mēmele /K. Skujenieks/                                                   

9.   Lūgšana visiem svētajiem /K. Dimiters/                                 

10. Solījums /P. Zirnītis/                                                                    

11.  Dziesmiņa par laiku /J. Peters/                                    

12.  Mans bišu koks /J. Peters/                                                        

13.  Alibeka /J. Peters/                                                         

14.  Kamēr /D. Dreika/                                                                

15.  Ananāsi /D. Dreika/                                                                     

16.  Dziesmiņa par buciņu /P. Zirnītis/                                           

17.  Dziesmiņa par diplomātiju /P. Zirnītis/                                   

18.  Dziesmiņa par jokiem /P. Zirnītis/                                           

19.  Margarita /P. Zirnītis/                                                 

20.  Zirgu Tirgus / E. Plaudis/                                                      

21.  Zvaigžņu laiks /P. Zirnītis/                                                      

22.  Zvaigžņu zaglis /I. Ziedonis/                                                  

23.  Miglas blūzs /K. Skujenieks/                                                     

24.  Miera Mika jeb našķēšanās dziesmiņa /D .Dreika/                     

25.  Marijas iela /A. Čaks/                                                     

Visas dziesmas komponējis Uldis Stabulnieks. Izpilda Uldis Stabulnieks,

izņemot Nr.2 (Uldis Stabulnieks un Rita Trence), Nr.8 (Uldis Stabulnieks un Remix),

Nr.19 un 20 (Margarita Vilcāne un Ojārs Grīnbergs), Nr.22 (Viktors Lapčenoks). 

Piedalās Latvijas televīzijas un radio estrādes orķestris Aļņa Zaķa vadībā.

Instrumentālā grupa Ulda Stabulnieka vadībā.

Knuts Skujenieks par Uldi Stabulnieku uz  1985.gadā iznākušās skaņuplates “Tik un tā” apvāka:

Uldis Stabulnieks saka par sevi: “Es spēlēju un dziedu dzeju”.

Šajos vārdos slēpjas svarīga viņa īpatnība – vairāk par citiem saviem estrādes kolēģiem U. Stabulnieks iedvesmojas no literārā teksta, atrod tur savu balsi, ikreiz atšķirīgu, un tajā pat laikā visās viņa atšķirībās ir liela vienotība.

Ulda Stabulnieka dziesmās vienmēr ir jāieklausās. Tāpat kā tur nedrīkst pazust neviena nots, tur nedrīkst pazust neviena zilbe. Šajā ziņā viņš kaut kur ir rada slavenajai franču “chanson”.

Liriska izteiksme, dramatisms, himnisks lepnums līdzās ar joku, ar dzīves ērmību – pilnasinīga, svinīga un reizē arī karnevāliska dzīves izjūta. U. Stabulnieka muzikanta dabā aug un dod augļus. Ne vienmēr tādas izpausmes uzreiz atrod pilnu balsi, bet cilvēka balss, dvēsele iegūst sev klausītājus un domubiedrus.

Un ne tikai cilvēka balss. Uldis Stabulnieks smalki un profesionāli jūt orķestri un katru orķestra instrumentu. Daudz un auglīgi komponists strādā teātra mūzikas laukā.

U. Stabulniekam ir liela priekšrocība: viņš pats izpilda savas dziesmas, nereti savā pavadījumā. Kaut arī  profesionālā līmenī, šie izpildījumi ir improvizācijas. Plate spēj iemūžināt tikai vienu mirkli, vienu noskaņojumu. Citā reizē un citos apstākļos tā pati dziesma skanēs citādāk. Taču būsim pateicīgi arī par iemūžināto mirkli.

Knuts Skujenieks.

2002. gadā tiek ierakstīta dziesmas „Tik un tā” jauna versija un ar nosaukumu Uldis Stabulnieks un draugi , izplatīta radiostacijās.

Ierakstā piedalās: Uldis Stabulnieks, Renārs Kaupers, Ainars Mielavs, Mārtiņš Freimanis, Marts Kristiāns Kalniņš, Zigfrīds Muktupāvels, Igo, Fredis, Olga , Linda Leen, Ance Krauze, Jānis Grīnvalds, Jānis Stībelis, Rolands Ūdris, Gunārs Kalniņš, Guntis Veits, Lauris Reiniks, Aivars Hermanis, Deniss Paškevičs, Uģis Tirzītis, Aivis Kalvāns un Guntars Račs.

Producēja: Zigfrīds Muktupāvels

Izpildproducents: Guntars Račs

Ierakstīts: Radio SWH Ierakstu studijā

Ierakstīja un miksēja: Andris Grīnbergs